شماره خبر: 221871
تاریخ انتشار: 1402/10/26 12:01
معرفی کتاب دی 1402
عنوان کتاب: مدل های فرهنگ کتابخوانی در اروپا و آمریکای شمالیعنوان کتاب: مدل های فرهنگ کتابخوانی در اروپا و آمریکای شمالی

نویسنده: مهدی محسنی

کتابخوانی و ترویج آن در سال‌های اخیر موضوع جدی برای علاقمندان به کتاب و گسترش فرهنگ مطالعه شده است. این کتاب به گردآوری و معرفی نمونه‌های مختلف کتاب مدل‌های فرهنگی کتابخوانی در اروپا و آمریکای شمالی پرداخته است. این نمونه ها می‌توانند شامل فعالیت‌های فردی، اجتماعی یا حتی برنامه‌های دولتی باشند.

مهدی محسنی، نویسنده این اثر، ابتدا درباره فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و این‌که چرا نمونه‌های خود را از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی انتخاب کرده، توضیح می‌دهد و بعد از آن در چندین فصل به معرفی نمونه‌ها می‌پردازد. این نمونه‌ها از پارک‌های موضوعی کتابخوانی تا کافه کتاب‌ها یا اردوها و کمپ‌های کتابخوانی و رستوران‌های مخصوص افراد کتابخوان را شامل می‌شود. در هر نمونه نویسنده ضمن معرفی و توضیح به شرح کارکرد و شیوه اجرا پرداخته و تا جای ممکن برای معرفی بهتر از تصاویر مرتبط استفاده کرده است. فصل انتهایی کتاب به نتایج اختصاص دارد و نویسنده با یافته‌های بررسی‌های به دست آمده از مدل‌های مختلف کتابخوانی در کشورهای ذکر شده، تلاش کرده تا نکات مهمی را که از این نتایج برای پیدا کردن روش‌های مختلف ترویج کتاب در ایران می‌توان به کار گرفت، مشخص کند. پس از آن به ارائه پیشنهادهایی برای بخش دولتی و غیردولتی در همین مسیر داده است. این کتاب در قطع رقعی و توسط انتشارات آینه در 270 صفحه چاپ شده است.
جستجو در سایت